Rozwój uczuć i kształtowanie osobowości społecznej

Rozwój uczuć i kształtowanie osobowości społecznej wśród dzieci w wieku przedszkolnym stanowi bardzo ważny element rozwoju dziecka, która ujęta została w tematyce edukacji przedszkolnej. Absolutnym minimum wymaganym od społeczeństwa jest umożliwienie dziecku odpowiednich warunków do dorastania i rozwoju, które zaowocują zaadoptowaniem najmłodszych w otaczającym ich społeczeństwie.

Bardzo wiele zależy od rodziców, którzy mają realny wpływ na rozwój większości sfer tj. rozwój fizyczny i psychiczny. To od nich bardzo wiele zależy, ponieważ mają codzienny kontakt z dzieckiem, ukierunkowują je na konkretne działania i starają się najrozsądniej stymulować jego rozwój poza przedszkolem. Środowisko, w którym rozwija się dziecko ma niesamowicie duży wpływ na jego rozwój, ponieważ harmonijny rozwój warunkuje późniejsze osiągnięcia i możliwości dziecka, przed którym możemy otworzyć naprawdę szczęśliwą drogę ku udanemu życiu.

Skupienie swojej uwagi na rozwoju dziecka może zaowocować jego wiedzą i umiejętnościami, a także pojawianiem się nowych zdolności, których nie uzyskałoby ono samodzielnie. Wzorując się na rodzicach dziecko zyskuje przydatny punkt odniesienia, który w znacznym stopniu podpowiada mu, w jaki sposób powinno się zachowywać w danej sytuacji. Warto pamiętać, że dotyczy to zarówno pozytywnych, jak i negatywnych wzorów, którymi emanują rodzice. Negatywne uczucia, takie jak strach, złość lub zazdrość są takimi, które mogą w znaczny sposób zahamować rozwój dziecka. Jeśli zależy nam na prawidłowym rozwoju naszego malucha, który może posiąść wiele umiejętności w krótkim czasie powinniśmy zadbać o rozwój uczuć, którymi są radość, szczęście czy poczucie miłości ze strony rodziców.

Najbardziej negatywne skutki może nieść za sobą efekt braku poczucia miłości rodzicielskiej, którego mogą zwyczajnie nie przejawiać rodzice dziecka. Jednym z efektów ubocznych są napady złości i agresji, które potrafią przerodzić się w prawdziwy problem w przyszłości. W mniejszym stopniu, ale również negatywny wpływ ma strach, który przybiera różne postacie uzależnione od wieku dziecka.